Objawy kłykcin kończystych

Po czym poznać, że to kłykciny kończyste?

Zarażenie wirusem wiąże się z występowaniem chorobowych zmian skórnych. Mają one charakter grudek. Ich liczba może wahać się od kilku do kilkuset a w trakcie rośnięcia przybierają kalafiorowaty wygląd. Przez to, że w ten sposób rosnące guzy mogą ulec zezłośliwieniu bardzo ważne jest dokładne przebadanie przez specjalistę i szybkie poddanie się leczeniu. Wykwity w okolicach odbytu powodując pieczenie, świąd czy uczucie wilgotności mogą być często mylone z hemoroidami.

Objawy kłykcin kończystych u kobiet

Gdy wirus dostanie się do środowiska pochwowego to tutaj mogą pojawić się brodawki. Najczęściej wykwity tworzą się ponad tylnym spoidłem warg sromowych większych, ale mogą występować i na tkance samych warg, w przedsionku pochwy, na łechtaczce, cewce moczowej i dalej, przechodząc w okolice odbytu i pośladków. Nieleczone kłykciny mogą prowadzić do krwawień, świądu, pieczenia, stanów zapalnych, upławów i nieprzyjemnych zapachów wydzieliny pochwowej.

Objawy kłykcin kończystych u mężczyzn

Na początku u mężczyzn pojawiają się tylko drobne, różowe zmiany skórne. Występują one w okolicach napletka i cewki moczowej jak i blisko odbytu. Owe zmiany jednak rosną zamieniając się w pełnoprawne zmiany chorobowe.

Czasami pierwszy etap choroby może zostać niezauważony. U mężczyzn przez to, że początkowe zmiany nie są znaczące, a wykwity u kobiet mogą znajdować się we wnętrzu pochwy. Wtedy są możliwe do zdiagnozowania tylko podczas badania ginekologicznego. Mimo że kalafiorowate wykwity nie są bolesne, nie można ich lekceważyć. Po pierwsze, tak jak zostało powiedziane wcześniej, mogą stać się złośliwe. Po drugie, nieleczone kłykciny kończyste mogą spowodować powstanie krwawiących i silnie bolących kłykcin olbrzymich. Nie mówiąc już o estetycznym wymiarze choroby.Comments are closed.